Czwartek, 23 Marzec 2023 r. ,   Feliksa, Zbysławy

Rola kierownika budowy

   6
kierownik budowy

Każdy inwestor rozpoczynający budowę wymarzonego domu jednorodzinnego zobowiązany jest przez przepisy Prawa Budowlanego do zapewnienia dla danej inwestycji kierownika budowy. Wybór osoby do pełnienia tej funkcji jest jedną z pierwszych i najważniejszych decyzji na starcie budowy.

Kierownik budowy ma w zakresie swoich obowiązków prowadzić inwestycję zgodnie z Prawem Budowlanym, polskimi normami budowlanymi oraz zgodnie ze sztuką budowlaną. Widzimy więc, że jest on najważniejszą osobą na budowie. To jego prawidłowe i dobrze przemyślane decyzje pozwalają bez problemów dążyć do ostatecznego celu, jakim jest ukończenie domu. Osoba ta winna mieć odpowiednie doświadczenie, posiadać uprawnienia budowlane i być członkiem właściwej Izby Budowlanej, a także posiadać ubezpieczenie od prowadzonej działalności.

W czasie prowadzenia budowy kierownik odpowiedzialny jest za prowadzenie Dziennika Budowy. Odbiera najważniejsze etapy wykonywania domu. Zbrojenie i betonowanie fundamentów oraz stropów, murowanie ścian działowych oraz ścian nośnych, wykonywanie zasypek fundamentowych i podbudów pod posadzki, wykonywanie więźby dachowej i pokrycia dachu - przy tych elementach przydaje się jego wiedza oraz doświadczenie.

Po skończonej inwestycji, kierownik budowy, odpowiednim wpisem do Dziennika stwierdza zgodność wykonania z budynku z projektem oraz innymi zasadami sztuki budowlanej i zgłasza w starostwie budynek do użytkowania. Następnie uczestniczy w odbiorze przez Państwowy Nadzór Budowlany.

Widzimy więc, że wybór odpowiedniej osoby na to stanowisko jest jedną z kluczowych decyzji, od których zależy powodzenie inwestycji. Warto więc przed tym wyborem sprawdzić jego referencje oraz doświadczenie. Wskazaną czynnością byłby również kontakt z innymi osobami, które korzystały wcześniej z jego usług.


Wszyscy wiemy doskonale, że przy nakładaniu tynków kluczowa jest ich przyczepność. Chociaż producenci dokładają starań, aby ich masy tynkarskie były jak najłatwiejsze do nałożenia i jednocześnie cechowały się wysoką przyczepnością, ten drugi parametr możemy dodatkowo poprawić,...
Nie tylko wiertarki zaliczają się do często wykorzystywanych elektronarzędzi. Bardzo popularne są również klasyczne opalarki, które wykorzystywane są nie tylko przez profesjonalistów, ale także i przez osoby, które samodzielnie zajmują się drobnymi pracami remontowymi i budowlanymi....
Osoby zainteresowane nabyciem wysokiej jakości tynków cienkowarstwowych, zapraszamy serdecznie do zapoznania się z ofertę dostępną na rynku w tej kategorii. Tynki silikatowe mają coraz więcej zwolenników. Może nadszedł czas, aby i Państwo przekonali się o ich zaletach? To...